Херсонське морехідне училище рибної промисловості


19.03.2013

Херсонське морехідне училище рибної промисловості

Море вабить юних, кличе до себе тих, в кого гаряче, сповнене мрій серце. Воно манить туди, далеко за обрій, стелить блакитну дорогу, хоч буває вона частенько нелегкою і тернистою. І кожного року на цей шлях ступає новий загін випускників ХМУ РП, а на зміну йому приходять такі ж запальні, вольові юнаки – щирі, наївні і безпосередні, для яких, крім моря, не існує більше нічого в світі. За 75 років свого існування училище випустило більш ніж 20 000 спеціалістів різних професій для рибної галузі, у тому числі: техніків-технологів, рибоводів-іхтиологів, судноводіїв і механіків промислового флоту, а також 500 спеціалістів із 35 країн Азії, Африки та Латинської Америки (1963-1993 р.р). На всіх морях та океанах трудяться його колишні вихованці – нині капітани, помічники капітанів, механіки. Вони з честю несуть по морях і океанах світу добре ім'я училища.

В.о. начальника училища - Лобанов Ігор Анатолійович, тел .0552-49-14-70

Висококваліфікований спеціаліст рибної галузі – це основна традиційна риса нашого навчального закладу, яка була притаманна всім поколінням викладачів училища.

Багато випускників ХМУ РП після роботи на флоті, в суднобудівництві повернулися до рідного навчального закладу і сьогодні передають свої знання і багатий життєвий досвід молоді, яка зараз навчається в училищі. Це викладачі: Аксьонов В.Б., Лукаш В.О., Мішуков М.С., Остапенко М.Т., Філіппов В.А.; інженер з охорони праці Хабленко Г.С.; заступники начальника училища Ревунов Г.І., Шевченко М.І., завідувач заочного відділення Мисько В.О., завідуючий лабораторією Кучма І.О.

Великий внесок у навчання і виховання курсантів вносять ветерани училища: Винниченко Л.І., Заболотний В.Ф., Зінченко В.О., Рясков А.Ф., Тетерюк М.І.

Історія училища

Плановий розвиток рибного господарства СРСР, розширення географії вилову риби потребувало планової підготовки кадрів для флоту рибної промисловості. Одним з перших навчальних закладів, що приступили до виконання цього завдання, було Херсонське морехідне училище рибної промисловості.

Спочатку училище було засновано у 1932 році в Києві як морський рибопромисловий технікум. Цього ж року технікум був переведений у м.Херсон. Першим директором був Мовчан Василь Архипович, якого у 1933 році змінив Золотарьов Михайло Іванович.

Велика заслуга в становленні технікуму належала одному з перших директорів – Сініцину Вадиму Георгійовичу, який очолив навчальний заклад перед Великою Вітчизняною війною. Під його керівництвом у серпні 1941 року технікум був евакуйований у Дагестан (м. Махачкала) і незважаючи на це випускав спеціалістів, більша кількість яких була відправлена на фронт. У роки війни студенти технікуму в позаурочні години займались промислом риби на Каспії, працювали в організаціях і підприємствах, що випускали продукцію для фронту, працювали в шпиталях, споруджували оборонні об'єкти. У травні 1944 року технікум відновив свою діяльність у м. Херсоні. Постановою Ради Міністрів СРСР у 1950 році технікум був реорганізований у морехідне училище рибної промисловості.0018

З початку 60-х років минулого століття училище підтримувало шефські стосунки з технікумом морського та океанічного риболовства у м. Бургас (Болгарія).

Не можливо не згадати теплими словами директора технікума, а з 1950 року по вересень 1960 року – начальника училища Сініцина В.Г.; начальників училища – Посиліна К.С., Горбача М.Я., Сергієнка Л.І., Камчатку Ю.І., Комарова С.Ф., Ревунова Г.І.; заступників начальника училища – Героя Радянського Союзу Коваленка А.Я., Волкова Я.П., Максимова П.Г., Мороза В.К., Шевцова І.В. та багатьох інших.

У своїй новітній історії Херсонське морехідне училище рибної промисловості – вищий навчальний заклад І рівня акредитації. Навчально-виховний процес забезпечують понад 70 викладачів , більшість з яких мають вищу та першу категорію (п’ятеро – кандидати наук), а також вихователі і командири рот. Серед викладачів училища 14 колишніх його вихованців, 20 – працюють у навчальному закладі більше 20 років.

Гордість училища

Головним надбанням і багатством училища є його випускники. Серед них – відомі діячі науки, провідні спеціалісти і керівники підприємств і організацій рибної галузі, капітани далекого плавання, механіки, викладачі.0020З великою пошаною і повагою згадують у ХМУ РП подружжя Корабельнікових Володимира Вікторовича та Клару Андріївну – випускників 1947 року; Президента Української академії економічної кібернетики Ліференко А.П.; Героїв Соціалістичної праці – Прокопія Решетова, Аркадія Циганкова та Василя Михаська; капітанів далекого плавання – Володимира Короля, Сергія Речіча, Геннадія Зайцева, Тимофія Булана, Володимира Бондаренка, Петра Дмитришина; колишніх Генеральних директорів: держпідприємства "Атлантика" – Миколу Марчука, виробничого об'єднання "Антарктика" – Ігоря Баранова і його брата Бориса Баранова – випускника 1956 року, колишнього головного механіка рибодобувної флотилії "Восток". директора судноремонтного і суднобудівного заводу ім. Комінтерна – Григорія Вовчука.0021 Колишні випускники не раз пригадують затишне місто над Дніпром, свою неповторну юність, коли вони не були ще досвідченими "морськими вовками", а лише мріяли про справжнє море. За роки самостійної роботи вони багато пізнали нового, побачили цікавого. Про своє морське життя, напружену і почесну роботу розповідають вони в листах, які надсилають до училища.0022Море любить відважних, рішучих, сміливих, красивих душею і серцем. Воно не терпить показового хизування, перед ним ні до чого демонструвати своє молодецтво, прикриваючи цим убогість душі, недостатність знань. Воно підкоряється тим, хто приходить на корабель, сповнений бажанням одержати перемогу, розгадати його таємниці. Слабодухим, не-розсудливим там робити нічого. Такий закон моря. Та не тільки моря, а й всього життя взагалі.
І свідчення цьому – життєві шляхи колишніх випускників моррибтехнікуму, а також курсантів училища. У 2006 році відбулася зустріч випускників ХМУ РП 1966 року, яку організував колишній начальник училища – Комаров С.Ф. На зустріч прибули його відомі випускники – однокурсники:Орлов В.Л., Сухіна М.М., Божок Е.М., Соловйов Е.М., Мисюткін А.М., Герасіменко Ю.З. та багато інших.

Навчально-виховний процес

У Херсонському морехідному училищі рибної промисловості розроблено обґрунтовану систему навчально-виховного процесу. Навчальний заклад готує спеціалістів відповідно до вимог: Міжнародної Конвенції по підготовці та дипломуванню персоналу рибодобувних суден і несенню вахти (ПДНВ 95 Р), Міжнародної Конвенції по підготовці та дипломуванню моряків і несенню вахти (ПДМНВ 78/95).0023Училище готує фахівців за кваліфікаційним рівнем "молодший спеціаліст" за такими спеціальностями:

- Судноводіння;

- Експлуатація суднових енергетичних установок.

Форми навчання:

- Денна (контингент 550-600 курсантів);

- Заочна (контингент 1000-1100 курсантів);

- За держзамовленням і за контрактом.

Училище проводить вечірні підготовчі курси (6 місяців) та інтенсивні підготовчі курси (1 місяць).

Зберігаючи надбання минулого, навчальний заклад постійно розвивається. Училище надає освітні послуги з робочих професій "Матрос", "Моторист", "Радіо-механік з обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури".

0025

Матеріально-технічна база

Училище розташоване в центрі міста в 7 великих корпусах загальною площею понад 20 000 кв.м. У навчальному закладі створені всі необхідні умови для навчання і побуту курсантів:

- Понад 50 навчальних кабінетів і лабораторій з загальноосвітніх і спеціальних дисциплін;

- 3 комп'ютерних класи, комп'ютерний центр, підключений до мережі internet;

- Бібліотека з читальним залом;

- Їдальня, гуртожиток, оздоровчий пункт;

- Спортивний та актовий зали.

Курсанти здобувають морські навички на водній станції – тренажерному полігоні, обладнаному плавальним басейном та спортмайданчиками. У їхньому розпорядженні є човни, яли, мотокатер “Южанин” та багато іншого.

Під час навчання курсанти проходять плавальну практику на рибопромислових та транспортних суднах, на суднах річкового та морських портів Херсона, Миколаєва, Маріуполя, Керчі, Севастополя, Одеси, у морському порту МДЦ "Артек" та на інших підприємствах.

Курсанти мають можливість отримати найсучасніший та найвищий рівень фахової освіти за допомогою морського тренажерного центру "Марін Про Сервіс", який діє на базі ХМУ РП.

Курсанти-судноводії моделюють складні умови морської навігації на сучасному навігаційному обладнанні, а курсанти - механіки на навчально-тренажерному комплексі "Суднова енергетична установка".

Термін навчання в училищі

Термін навчання в училищі:

- 2 роки 10 місяців на базі повної середньої загальноосвітньої школи;

- 3 роки 10 місяців на базі неповної середньої загальноосвітньої школи.

Педагогічний колектив училища активно працює над впровадженням в навчальний процес новітніх технологій навчання, підвищенням педагогічної майстерності і професіоналізму. ХМУ РП працює у світлі "Основних тенденцій щодо створення зони Європейської вищої освіти", Болонського процесу та основних напрямів підготовки суб'єктів навчального процесу в умовах кредитно-модульної системи навчання.

Використання модульно-рейтингової системи навчання допомагає поставити курсанта безпосередньо в реальні умови ринкового і технологічного процесу.

Організуючим центром методичної роботи в ХМУ РП є методичний кабінет, який сприяє підвищенню науково-методичного рівня викладання всіх навчальних дисциплін, надає методичні консультації

педагогічним працівникам,

В лабораторії електронавігаційних приладів сприяє всебічному підвищенню

кваліфікації і професійної майстерності викладачів. У методичній роботі постійно приділяється увага вивченню і розповсюдженню кращого педагогічного досвіду. Крім традиційних форм і методів занять, широко використовуються і нетрадиційні: інтегровані і тематичні ігрові заняття, заняття-заліки, заняття-конкурси, ділові ігри, метод "мозкового штурму", заняття з опорними конспектами, серії відкритих занять.

Для виконання вище зазначених завдань велика увага приділяється роботі методичної ради. В училищі працюють 8 циклових комісій, які спрямовують свої зусилля на розв'язання науково-дослідних завдань, пов'язаних з вивченням особливостей професійної підготовки майбутніх морських спеціалістів. Циклові комісії організовують виставку методичних досягнень – розробки, вказівки, посібники, підручники, статті, кращі з яких виставляються для загального користування в методичному кабінеті.

В училищі працюють: школа молодого викладача, школа професійної майстерності викладачів.

Училище здійснює співробітництво з іншими вищими навчальними закладами рибної галузі України. З 2006 року воно входить до університетського центру і є структурним підрозділом Керченського Державного морського технологічного університету.

В училищі є музей історії, працює Центр культури ім.Лесі Українки. Щороку, у жовтні, біля пам'ятника засновнику міста Г.Потьомкіну проводиться урочистий ритуал "Посвята у курсанти". З 2002 року училище приймає участь в Міжнародній Агропромисловій виставці, яка проводиться у м. Києві.

Багато років училище підтримує шефські стосунки з агрофірмою радгосп "Білозерський" (директор – Герой України Сілецький В.П.). Курсанти допомагають збирати врожай фруктів, а керівництво фірми надає спонсорську допомогу нашому навчальному закладу.

У 2002 та 2007 роках колектив училища був нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за багаторічну плідну працю з підготовки висококваліфікованих спеціалістів для установ, підприємств і організацій рибної галузі та з нагоди ювілею.

Спорт та фізичне виховання

У ХМУ РП створені необхідні умови для занять спортом. Працюють секції волейболу, баскетболу, тенісу та міні-футболу. Збірні команди з різних видів спорту постійно приймають участь у спортивних змаганнях, що проводяться у місті та за його межами. У 2006 році команда викладачів та співробітників училища посіла II загальнокомандне місце в обласній спартакіаді серед вищих навчальних закладів І-IV рівня акредитації (на фото).0024Постійно на водній станції училища керівники фізвиховання відпрацьовують з курсантами техніку ве-слування на ялах, проводять змагання з водних видів спорту. Спартакіади, змагання та ігри не лише впливають на зростання спортивних досягнень, зміцнення здоров'я, а водночас формують методичні навички курсантів та викладачів училища.

Училище - наш рідний дім

75-річний ювілей для навчального закладу – це не одна сторінка історії, а многогранна книга життя багатьох поколінь студентів і викладачів технікуму, педагогів училища та їх вихованців.

Училище завжди гостинно відчиняє двері всім випускникам, ветеранам, молодому поколінню, яке вирішило присвятити своє життя нелегкій роботі на рибній ниві. Училище має хороші традиції. Вони – прекрасний зразок для виховання тієї молоді, яка зараз навчається в училищі, мріє про вітри далеких морів, про трудові успіхи.

73025, м. Херсон, вул. Леніна, 55

Приймальня начальника ...(0552) 22-35-57

Тел/факс ........................(0552) 49-14-70

Навчальна частина ..........(0552) 22-38-55

Приймальна комісія .........(0552) 26-23-10

Заочне відділення ...........(0552) 22-49-82

Web-cайт: www.hmurp.ucoz.ru


Читайте також:

  Керченський державний морський технологічний університет
Керченський державний морський технологічний університет КДМТУ ( Керченський державний морський технологічний університет ) – єдиний вищий  галузевий навчальний заклад України, який готує висококваліфіковані кадри для рибопромислового комплексу держави. Університет здійснює освітню діяльність відповідно ... >>>

  Судномеханічний технікум Керченського державного морського технологічного університету
Судномеханічний технікум Керченського державного морського технологічного університету  Судомеханічний технікум КДМТУ - вищій навчальний заклад першого рівня акредитації, який здійснює освітню діяльність, пов'язану з одержанням вищої освіти по освітньо-кваліфікаційному рівню "молодший фахівець" Директор - Андрєєв Олексій Олександрович ... >>>

  Одеське морехідне училище рибної промисловості ім. О. Соляника
Одеське морехідне училище рибної промисловості ім. О. Соляника (ОМУ РП) - вищий навчальний заклад І рівня акредитації, який готує спеціалістів для рибопромислового, транспортного та допоміжного флотів, а також берегових підприємств рибної галузі. Свою історію один з провідних навчальних закладів у галузі веде ... >>>

  Білгород-Дністровський морський рибопромисловий технікум
Білгород-Дністровський морський рибопромисловий технікум Білгород-Дністровський морський рибопромисловий технікум розташований на березі Дністровського лиману, що біля Чорного моря. Технікум, який розпочав свою діяльність в 1945 році є єдиним навчальним закладом І рівня акредитації підготовки молодших ... >>>

ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

Адреса: 04053, м.Київ, вул.Січових Стрільців, 45-а

тел.: (044) 486 62 43, тел/факс: (044) 272 20 32

E-mail: darg@darg.gov.ua

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t