ЕС - Прес-реліз. Умови праці у рибному господарстві: соціальні партнери підписали основну угоду


Брюссель, 21 травня 2012 р.


 – Сьогодні представники працедавців Європейського Союзу та торгівельних союзів у галузі морського рибного господарства підписали угоду, яка гарантує рибалкам належні умови праці на риболовецьких суднах, згідно мінімальних вимог до умов експлуатації, житла та харчування, техніки безпеки на виробництві та охорони здоров’я, медичного обслуговування та соціального захисту. Ця угода на рівні ЄС вводить в дію Конвенцію Міжнародної організації праці (МОП – англ. «ILO») щодо «Праці у риболовецькій галузі».

Ця угода підтверджує прихильність ЄС до покращення умов праці рибалок як у Європі, так і у світі. Соціальні партнери ЄС мають намір попросити Комісію презентувати їхню угоду Раді Міністрів ЄС, з тим, щоб впровадити її через Директиву ЄС, відповідно до Статті 155 Конвенції про функціонування Європейського Союзу, і таким чином зробити правила юридично обов’язковими у ЄС та прискорити ратифікацію Конвенції МОП.

Угоду підписали Хав’єр Гарат, Президент Europ?che та Джіампаоло Буонфіджіо від імені Cogeca як Голова робочої групи працедавців у галузі рибного господарства у Copa-Cogeca. Едуардо Чагас, Генеральний секретар Європейської федерації робітників транспортного сектору (ЄТФ) підписав угоду як представник робітників. Угоду було підписано під час Конференції, присвяченій Європейському Морському Дню, яка проходила 21-22 травня у Ґьотеборзі, Швеція.

Комісар Марія Даманакі, відповідальна за морські справи та рибне господарство, була присутня під час підписання і сказала: «Ця угода – важливий крок юридично зобов’язаних держав-членів ЄС для покращення умов праці рибалок у Європі. Вона застосовується, в принципі, до усіх риболовецьких суден та усіх рибалок, у тому числі до багатонаціональних екіпажів. Вона зобов’язує органи влади контролювати дотримання правил та заохочує координацію відповідних органів влади. Зробити рибальство більш безпечною та привабливою професією – одна з цілей реформи Загальної Риболовецької Політики, яка відбувається зараз».

Комісар Ласло Андор, відповідальний з питань зайнятості, соціальних справ та громадської інтеграції, сказав: «Я вітаю цю угоду, вона повинна розставити чіткі віхи щодо покращення умов праці та безпеки робітників рибної галузі. Угода демонструє, як соціальний діалог може відігравати важливу роль у створенні нормативів ЄС». 

Передумови

Глобалізація має значний вплив на риболовецький сектор та права рибалок повинні підтримуватись та захищатися. Ризик нещасного випадку, який спричиняє травми або смерть у морському рибному промислі у 2,4 рази перевищує середні показники у інших секторах промисловості по ЄС. На рибну промисловість припадає 7% усіх смертей на робочому місці у світі, не дивлячись на те, що при зайнятості 355 000 людей, що працюють у рибному господарстві, на неї припадає менше 0,2% робочої сили ЄС. Риболовецький сектор – головне джерело робочих місць у деяких державах-членах (Греція 1,5%) та регіонах (наприклад, Ґалісія, Іспанія 3%) або прибережні спільноти (наприклад, Кіллібегз, Ірландія 68%).

Конвенція МОП №188 збирає та доповнює інші чинні Конвенції МОП та встановлює мінімальні вимоги до роботи на риболовецьких суднах, включаючи розташування кают та харчування, здоров’я та безпеку, медичне обслуговування, договірні умови та соціальне забезпечення. Вона доповнена Рекомендацією МОП №199. Хоча Конвенція була прийнята на Генеральній Конференції МОП у червні 2007 року, вона досі не набула чинності, оскільки це вимагає ратифікації принаймні десятьма країнами.

Угода ЄС надає соціальним партнерам ЄС повноваження просити, щоб підписані ними домовленості стали законами ЄС через Рішення Ради ЄС, і таким чином стали обов’язковими для усіх держав-членів ЄС. Ця угода не тільки закріпить впровадження Конвенції МОП, але й прокладе шлях для її повної ратифікації державами-членами ЄС до кінця 2012 року, з тим, щоб Конвенція могла набути чинності по всьому світу у 2013 році.

Угода випливає з переговорів між європейськими соціальними партнерами у морському рибному секторі (Europ?che – COGECA, які представляють роботодавців та Європейської федерації робітників транспортного сектору), які розпочалися 2010 року.

Для ратифікації Конвенції необхідно прийняти відповідну законодавчу базу як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Що стосується законодавства ЄС, Комісія ініціювала законотворчий процес через консультацію із соціальними партнерами у 2007 році. 7 червня 2010 року Рада прийняла Рішення, що надає державам-членам повноважень ратифікувати, у інтересах ЄС, Конвенцію МОП, згідно якої «держави-члени ЄС повинні докладати зусиль, щоб зробити необхідні кроки для депонування своїх інструментів ратифікації конвенції якнайшвидше, бажано до 31 грудня 2012 року».

Укладення законодавчої бази – це тільки перший крок. Держави-члени ЄС мають забезпечити – шляхом контролю та інспектування – дотримання правил. Це, звичайно, стосується не тільки риболовецьких суден під прапорами держав-членів ЄС, але і суден під прапором держав, які не ратифікували Конвенцію, коли вони заходять у порти ЄС.

Комісія допоможе державам-членам виконувати свої обов’язки. Крім того, Європейський фонд з рибальства , а з 2014 року, Європейський морський та рибальський фонд, буде надавати фінансову допомогу рибній галузі з метою підвищення безпеки на борту суден та для проходження працівниками спеціальних навчальних курсів.

Нещодавнє дослідження 24 прибережних спільнот в Європі показало, що флот має певні труднощі із пошуком кваліфікованого персоналу та змушений звертатися до осіб, які не є громадянами ЄС та на невеликих суднах користуються послугами працівників пенсійного віку. Дослідження показує, що рибальство як професія не є популярним. Улови, що зменшуються і відповідно непевні перспективи, порівняно невелика заробітна платня – ще півбіди. Проблема також у безпеці та важких умовах праці на риболовецьких суднах.

Читайте також:

  Щодо промислового рибальства у водах Грузії

  Інформація щодо стану рибальства США у 2014 році

  Спільна політика рибальства. Серпень 2015

  Спільна політика рибальства. Липень 2015

  Краще розуміння даних про рибні запаси Європи, необхідне для забезпечення їх сталості

  Напівфабрикати з коропа можуть допомогти призупинити спад та спричинити зростання комплексу аквакультури з вирощування коропів

  Огляд рибного господарства ЄС

  ЄС: Сталі знаряддя для найбільшого ринку морепродуктів у світіДокументы: 1-8, 9-16, 17-24, 25-32, 33-40.

ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

Адреса: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 45-а

тел.:+38 (044) 486-62-43, тел/факс:+38 (044) 272-20-32

E-mail: darg@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t